Informácie o nás:

Simonka Javornícka sa narodila 18.10 2007 ako zdravé dieťa. Každý deň sme sa tešili novým pokrokom, bolo to najkrajšie obdobie nášho života.

Keď mala Simonka pol roka absolvovala povinné očkovanie do nožičky a po ňom dostala prudkú reakciu, celú noc nespala a stonala. Zahnisalo sa jej ramienko, z ktorého sestrička na pľúcnom vytlačila za čajovú lyžičku hnisu. Dva dni na to sme si všimli opuch na krku vľavo, kúsok od zahnisaného ramienka a bežali sme do nemocnice, kde nás hneď aj ubytovali. Nastal kolotoč vyšetrení, napichovania, narkóz, antibiotík a všetko bez výsledku. Boli sme na vyšetrení u viacerých odborníkov a každý to uzavrel ako atypická reakcia na BCG vakcínu. Po prvých odberoch zistili imunodeficienciu a podávali imunoglobulíny venózne.Simonkine telíčko nezvládlo odbúravať aj nádorové bunky a aj vytvárať si protilátky proti piatim chorobám z očkovania naraz a tak choroba prepukla.

  Za tie tri týždne však nádor rástol, Simonke hrozilo zadusenie a lekári boli nútení odobrať vzorku. O dva dni prišiel výsledok a verdikt znel RAKOVINA. To bol piatok a v pondelok už sme boli v BA na Kramároch. Vzhľadom na veľkosť (4x8x6cm) lekári nečakali na ďalšie výsledky a kategorizáciu a nasadili tú najagresívnejšiu chemoterapiu.

Postupne sme sa dozvedali ďalšie výsledky a to také, že nádor bol už v poslednom IV. štádiu s metastázami v kostnej dreni a kostiach. Simonka mala taktiež imunodeficienciu čiže slabú imunitu.

Postupne absolvovala 8 cyklov CHEMOTERAPIE, TRANSPLANTÁCIU KOSTNEJ DRENE, RADIOTERAPIU a UDRŽIAVACIU LIEČBU. Celý tento proces trval 16 mesiacov, z čoho sme strávili v nemocnici skoro rok. O každej etape liečby je napísaný osobitný článok.

Simonka je momentálne v remisii ochorenia, na krku jej však ostali zbytky nádoru (najväčší má priemer 1cm) kalcifikáty, ktoré lekári neustále sledujú na onkologickej klinike v BA. Keďže bol nádor vo vysokom štádiu, tak hrozí aj návrat ochorenia a preto bude Simonka prísne sledovaná celý svoj život.

Simonka už má momentálne 5 rokov, no kôli častému cievkovaniu počas liečby má dodnes problémy s pocikávaním, neudrží moč a počas dňa sa jej stane aj päť krát nehoda.

 

Vyhrali sme bitku, no nie celú vojnu...

 

Simonke však pribudli diagnózy, ktoré sú následkom liečby, niektoré trvalé, iné krátkodobé a niektoré sa môžu vyskytnúť aj v budúcich rokoch a to aj 20 rokov po liečbe.

Simonka navštevuje škôlku, býva však často chorá, pretože má oslabenú imunitu. V budúcnosti ak sa jej stav nezlepší, bude nutné absolvovať imunosupresívnu liečbu.